Як зробити адвокаційні компанії по-справжньому ефективними?
- Озброїтися легальними знаряддями
Звернення, запит на публічну інформацію, адвокатський, журналістський, чи депутатський запит, звернення до омбудсмена, позови до суду, заяви запити в поліцію — усе це абсолютно окремі інструменти, які необхідно поставити собі на службу та навчитися якісно ними користуватись залежно від конкретних потреб. Чим більше “зброї” — тим легше влучити у ціль.
2. Знати противника
Найчастіша помилка, з якою стикаються всі громадські організації в ході адвокаційних компаній — це відсутність розуміння повноважень тих, з ким вони працюють або проти кого борються. Вони пишуть про свої потреби, а треба писати про можливості, які має суб’єкт до якого ви звертаєтесь. Внаслідок чого абсолютно неправильно формулюються вимоги (наприклад, просять те, чого цей орган робити не має права, або не в такій формі), чим самі автоматично створюють можливості для “відписок”. Тому, спочатку необхідно ретельно розібратися з повноваженнями суб’єкта, і лише потім — сформулювати вимоги в документах на основі цих повноважень.
3. Офіційний документ VS художній нарис
Ми дуже раді, що у Вас є письменницький хист, та якщо ви хочете описувати біль, емоції, страждання, зневагу до всяких мерзотників та заклики до совісті — для цього можна написати книгу чи сценарій для фільму. А от в документах не треба цього робити. Там інші правила гри: “повноваження-вимоги”, якщо ви дійсно націлені на результат. От і вся дихотомія, на якій базуються всі юридичні документи.
4. Звернення без супроводу — мертве звернення
Поставте себе на хвилинку на місце держслужбовця. Щодень до нього “залітають” сотні запитів і звернень, і вони всі для чиновника чи судді як набридливі мухи, бо створюють додаткову роботу. Як Ви думаєте, хто доб’ється свого? От той найбільш набридливий запит щодо якого постійно дзвонять, щодень пишуть листи на електронну пошту, приходять і ніяк не дадуть спокій. Якщо після третього запиту ви не отримали потрібну відповідь — дивіться пункт 2. Перше Ваше питання до канцелярії після отримання звернення: вхідний номер, дата реєстрації, призначений виконавець і його номер.
5. Не передавити. По той бік в першу чергу люди…
Взяти чиновника за горло хваткою пітбуля і не відпускати, поки не отримаєш своє — важливо. Проте, не забувайте бачити в них також людей. Які хворіють, втомлюються, роблять роботу за своїх колег у відпустці, і теж мають дні “не в гуморі”. Так, можливо іноді краще не робити істерику, що вам на один день довше дають відповідь ніж треба, а почекати зайвий тиждень, зате отримати ґрунтовну відповідь. Пам’ятайте, що з тієї сторони також люди І вчіться чути їх у відповідь.
6. “Генерали завжди готуються до минулої війни”
Кожна адвокаційна компанія має свою передісторію. І як правило, на цьому етапі рідко хто діє надшвидко, потужно і ефективно. А це саме той головний момент, коли потрібно завдавати удару. Тому що найкраща адвокаційна компанія та, яка не відбулась. І громадським організаціям потрібно зосередити свої сили між “грою на випередження” та “повномасштабними діями на всіх фронтах” за принципом — 80/20. І аж ніяк не навпаки.
7. Давид проти Голіафа
Коли з самого початку перебуваєш у нерівних умовах з супротивником, доводиться діяти “не в лоб”, а проявляти креативність і вигадати інші методи, щоб перемогти. Адріан Сливоцький називає цю філософію “асиметричною конкуренцією” та пропагандує її для бізнесу. Ми її трохи адаптували для громадського сектору та називаємо “пляшковим горлом”. Якщо немає ресурсу (давайте будемо чесними усі ГОшки завжди як ті “Давиди”), треба знайти “пляшкове горло” проблеми. І всі сили спрямувати саме туди. Тоді вдасться побороти Голіафа ледве не голими руками. Шукайте джерело проблеми, а не тільки ведіть боротьбу з очевидними симптомами.
8. Пам’ятати про стратегію та системне мислення
За хорошою адвокаційною компанією завжди стоїть хороша стратегія (і стратег, який її розробив). Без системного розуміння, які важелі ми тиснемо, навіщо і до чого це призведе в короткостроковому та довгостроковому вимірі, ми втрачаємо дуже багато часу та ресурсів “для вигадування велосипеду”. А пам’ятаємо про пункт 7 — ми не маємо такої розкоші, як розпорошувати ресурс, бо в нас і так його небагато.
9. Заручитися підтримкою професіоналів
Журналістів, юристів, депутатів, архітекторів тощо на РЕГУЛЯРНІЙ основі. Жоден, навіть найкращий професіонал не здатен вилікувати системну хронічну хворобу, якщо ви просто кілька разів звернетесь до нього, коли вже не буде змоги терпіти. А от розроблений “протокол лікування” проблеми та систематична підтримка спеціаліста дає значно стійкіші результати.
10. Об’єднувати зусилля та … проблеми
Останні 7 років в країні дуже яскраво довели, що ми, українці, вміємо об’єднувати зусилля. Проте, нам також потрібно навчитись об’єднувати проблеми та вирішувати їх системно. Доволі часто ми боремось з одним і тим же, і якщо зібрати ці проблеми, зробити їхній системний аналіз, вичленити те, що є спільним “пляшковим горлом” (законодавчий акт, судове рішення тощо), спільно зруйнувати це вузьке місце, яке заважає нам усім, то далі — ми розширимо шлях для всіх разом, і кожен зможе робити далі свій шмат роботи.
Колись в нашій історії нам часто дорікали, що в Україні “на два козаки — три гетьмани”. Давайте в новій історії ми навчимось підставляти один одному плече без вихвалянь, а чиє в цей момент сильніше.
Юридично Ваші
ID Partners Law Firm
office@idpartners.com.ua